Valtteri Bottakselle jälleen uusi kokemus ensi viikonloppuna
Kuva: Getty Images
Williamsin Valtteri Bottaksella on jälleen edessään tuntematon rata, kun F1-sirkus palaa kahden viikon tauolta Kanadan GP:n harjoituksissa perjantaina. Bottas toivoo löytävänsä vauhdin heti avaussessioissa.
– Kerta tulee olemaan minulle ensimmäinen Montréalissa ja odotan haastetta innolla.
– Rata on tietyissä suhteissa samankaltainen kuin Monaco – se on katurata, jossa monet mutkat ja suorat ajetaa vallien lähellä. Haasteena näin ollen on löytää auton rajat nopeasti ja käyttää rataa niin paljon kuin mahdollista ottamatta liikaa riskejä.
– Odotan eritoten viimeistä mutkaa, Mestareiden muuria, joka on todella ikoninen, Bottas lisäsi.
– Koska ajan radalla ensimmäistä kertaa, perjantaiaamu tulee olemaan tärkeä auton säätöjen löytämiseksi. Radalla on pitkä suoria, joten hyvää mekaanista pitoa tarvitaan lähdettäessä hitaista shikaaneista sekä hyvää suoranopeutta erityisesti kisassa.
Tekniikkapomo Mike Coughlan kertoo Monacon kisan olleen hyödyllinen pisteettömyydestä huolimatta ja toivoo sen näkyvän tulevana viikonloppuna.
– Meillä oli vaikea viikonloppu Monacossa, mutta me löysimme hyvän suunnan auton kehittämiseksi ja tulemme jatkamaan Kanadassa muutamilla uusilla osilla.
– Työtä on yhä paljon, mutta me olemme luottavaisia, että jokainen tallin jäsen puskee kovaa, jotta voimme päästä takaisin sinne, minne me kuulumme.
LUE MYÖS:
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Red Bullille lisää huonoja uutisia Espanjan GP:n alla
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Uusi rallitiimi tekee tuloaan MM-sarjaan – nyt debyytistä saatiin uutta tietoa