F1-mestari arvioi kärkimiehiä: ”Kimi Räikkönen nopein kuljettaja”
Kuva: Getty Images
Kauden 1996 F1-mestari Damon Hill pitää Red Bullin Sebastian Vettelin nykyistä johtoa formula ykkösten MM-sarjassa vaikeana kenellekään toiselle kuljettajalle kuroa kiinni.
London Evening Standard -sanomalehdelle puhunut Hill pitää saksalaisen neljättä peräkkäistä mestaruutta varsin todennäköisenä.
– Jonkun on tehtävä jotain varsin poikkeuksellista saadakseen hänet kiinni tänä vuonna. Hän on matkalla neljänteen mestaruuteensa ja on vasta 25-vuotias. Se on uskomatonta. Hänestä tulee legenda.
Hill vaikuttaa pitävän ainoina haastajina Vettelille Lotuksen Kimi Räikköstä ja Ferrarin Fernando Alonsoa.
– Räikkönen on tasaisin, nopein kuljettaja radalla ja on ajanut maalin joka kisassa. Hän on loistava esimerkki siitä, mitä lahjakkuudella voi saavuttaa kypsyyden ja kokemuksen valjastamana.
– Sama pätee Alonsoon. Hän ei pelkää tehdä tarvittavia asioita saadakseen parhaan mahdollisuuden uralleen. Hän on täysinäisin [the most complete] kuljettaja sarjassa.
Vettelillä on ainakin tällä hetkellä sarjan paras auto, Hill arvelee, mikä antaa hänellä selvän edun.
– Räikkösen ja Alonson täytyy taistella kaikesta, mitä saatavilla on. Heidän täytyy pysyä etäällä ongelmista ja ovat onnistuneetkin siinä. Vetteliltä puuttuu vielä kypsyyttä tältä osin.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Sami Pajari Suomen MM-rallin voittoon!
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- EK14: Suomen MM-rallissa draamaa – Evansin ulosajo avasi Sami Pajarille tilaisuuden
- EK12: Sami Pajari tykitti pohjat – Sébastien Ogier vastasi heti
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Suomen MM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, tv-lähetykset, ralliradio ja tilanne
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Poliisilta tiedote julki koskien Suomen MM-rallia
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Kalle Rovanperältä ja Jonne Halttuselta yllätysveto Suomen MM-rallissa?
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu