Adrian Sutil toivoo epäonnen jo loppuvan – ”Olen ehdottomasti menettänyt pisteitä”
Kuva: Getty Images
Force Indian Adrian Sutil toivoo ”onnensa kääntyvän” kun formula ykköset palaavat kolmen viikon tauolta Barcelonassa tänä viikonloppuna.
30-vuotias aloitti kautensa vahvasti seitsemännellä sijalla Melbournessa, jossa hän tippui kärkipaikoilta vasta viimeisellä stintillään. Kauden toisessa kisassa Malesiassa hyvin alkanut sunnuntai päättyi kuitenkin ongelmaan varikolla molempien kuljettajien osalta. Tämän jälkeen epäonnea on ollutkin tiedossa enemmän kuin tarpeeksi.
– Alku kaudelle oli hyvä, erityisesti kun muistetaan, että minulla oli ainoastaan pari-kolme testipäivää alla, Sutil sanoi.
– Australia oli vahva kisa ja paras mahdollinen tapa palata formula ykkösiin [vuoden tauon jälkeen]. Sittemmin olen ollut epäonninen Kiinassa, jossa minuun osuttiin [Sauberin Esteban Gutierrezin toimesta] sekä Bahrainissa, jossa kärsin renkaan puhkeamisen. Olen ehdottomasti menettänyt pisteitä.
Sutil sanoi, että ei aio jäädä murehtimaan menneitä, mutta Espanjan GP:ssä tärkeää hänelle on joka tapauksessa koota itsensä ja päästä varmasti maaliin.
– Kolmen vaikean, pisteettömän kisan jälkeen on tärkeää suoriutua kisasta ilman onnettomuuksia. Jos pystyn siihen, minulla pitäisi olla vauhtia pysyä kärkijoukossa.
– Minun on tehtävä työni, vältettävä virheitä, ja toivottavasti onneni kääntyy. Kaikkialla, missä olemme tähän mennessä olleet, auto on ollut kilpailukykyinen, joten seuraavissa kisoissa meidän pitäisi päästä pisteille ja lähelle palkintokoroketta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?