Thaimaan GP-kisan ratasuunnitelma hyväksyttiin
Paikalliset viranomaiset ovat hyväksyneet ulkomaisten asiantuntijoiden ehdottaman ratasuunnitelman F1-kisalle Thaimaassa kaudella 2015, kertoo Bangkok Post perjantaina.
Maan urheiluviraston johtaja Kanophand Chulakasem sanoo peräti 5,995 kilometriä pitkän radan saaneen hyväksynnän suunnittelukomitean kokouksessa torstaina. Kuten jo maaliskuun lopussa ennakoitiin, rata kulkee Bangkokin keskusta-alueen tunnettujen nähtävyyksien vierestä.
Mahdollisuutena on rakentaa tilapäiskatsomoita ympäri aluetta, ja niiden kapasiteetti voisi olla noin 150 000 paikkaa. Pääkatsomon kapasiteettia ei kerrottu.
Suunnitelmat tapahtumasta kokonaisuudessaan vaativat yhä hallituksen hyväksynnän. Matkailu- ja urheiluministeri Suwat Sitthilor sanoi, että kyseessä olisi aiempien raporttien mukaisesti iltakisa ja että suunnitelmat annetaan hallituskäsittelyyn ”kolmen kuukauden sisällä”.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Formula 1 - kausi 2025
- Lewis Hamilton saapui ensimmäistä kertaa Maranelloon – ”Päiviä, jotka tiedät muistavan ikuisesti”
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”