Kova paljastus Räikkösen tallista – Näin lähellä oli katastrofi ennen voittokisaa
Kuva: Getty Images
McLarenin tallipäällikkö sekä F1-tallien yhdistyksen puheenjohtaja Martin Whitmarsh on varoittanut, että Formula 1 -sarjan talleista suuri osa on vakavissa talousvaikeuksissa.
Whitmarshin mukaan tällä hetkellä ”yhdestätoista tallista seitsemän toteuttaa selviytymisstrategiaa”. Asiasta kertoi BBC perjantaina.
Red Bull, McLaren sekä tehdastallit Ferrari ja Mercedes tuskin olemassaoloaan uhkaavissa talousvaikeuksissa ovat, joten seitsemään sisältynee myös Kimi Räikkösen Lotus, kuten pitkään on huhuttu.
BBC:n mukaan viime vuonna maksamattomat palkat Lotus-tallissa olivat johtaa katastrofiin: mekaanikot uhkasivat lyödä hanskat tiskiin ennen Abu Dhabin GP:tä, elleivät he saisi palkkojaan ennen viikonloppua. Kuten muistetaan, Räikkönen otti lopulta paluuvoittonsa kyseisessä kisassa.
Whitmarsh kertoi tallien vaikeuksien syntyvän paitsi F1-sarjan tulojen kanavoitumisesta liian suurelta osin sen omistajille, myös mainostilan laskeneista hinnoista.
– Vaikka me olemme ryhtyneet joihinkin toimiin, luulen, että osalle talleista tulee olemaan hankalaa saada kannattava liiketoimintamalli muutamaksi vuodeksi – siitä ei ole epäilystäkään.
Katso galleriamme Räikkösen voittokisasta ylhäältä.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Sami Pajari Suomen MM-rallin voittoon!
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- EK14: Suomen MM-rallissa draamaa – Evansin ulosajo avasi Sami Pajarille tilaisuuden
- EK12: Sami Pajari tykitti pohjat – Sébastien Ogier vastasi heti
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Suomen MM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, tv-lähetykset, ralliradio ja tilanne
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Poliisilta tiedote julki koskien Suomen MM-rallia
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Kalle Rovanperältä ja Jonne Halttuselta yllätysveto Suomen MM-rallissa?
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu