Di Resta: ”Paineita enemmän kuin koskaan”
Kuva: Getty Images
Force Indian ainoa vahvistettu kuljettaja Paul di Resta myöntää alkavalla kaudella tulosodotusten olevan korkeammalla kuin ikinä hänen urallaan. Todennäköistä on, että 26-vuotiaalta odotetaan johtokuljettajan roolia ja sen mukaisia suorituksia.
– Paineita niskassani on enemmän kuin varmaankaan koskaan, sillä kyseessä on kolmas vuoteni, di Resta sanoi Sky Sports -televisiokanavalle.
– Mutta usko pois, asetan itselleni enemmän paineita, koska haluan saavuttaa tavoitteeni ja lopulta olen tässä asemassa, koska olen käsitellyt paineita läpi elämäni.
Kaudella 2012 skotilta otaksuttiin lyövän tallikaverinsa Nico Hülkenbergin, sillä saksalaisella oli alla vuosi kolmoskuljettajana. Alkukaudesta di Resta olikin niskan päällä, mutta Singaporen neljännen sijan jälkeen viimeisissä kuudessa kisassa tiedossa oli enää kaksi pistettä ja viisi pisteetöntä sunnuntaita.
– Jostain syystä onnea ei vain ollut viimeisissä kisoissa. Mutta ei pidä unohtaa, että juuri sitä ennen meillä oli hienoja tuloksia ja suorituksia parissa kisassa.
– Täytyy vain keskittyä uudestaan, palata takaisin virkistyneenä, aloittaa kausi palaen halusta ja iskea painetta muille ihmisille.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”