Asiantuntija arvioi mestarimateriaalia tulokkaiden joukossa – ”Sanon Valtteri Bottas”
Kuva: Getty Images
Iso-Britannian F1-televisioija Sky tarjosi verkkosivuillaan perjantaina reaaliaikaisen mahdollisuuden lukijoilleen esittää kysymyksiä varikkotoimittaja Ted Kravitzille.
Eräs kysyjä halusi tietää kuka nykyisistä tulokkaista on toimittajan mielestä todennäköisin tulevaisuuden maailmanmestari.
– Kertauksena tulokkaat: Max Chilton, Luiz Razia, Giedo van der Garde, Esteban Gutierrez, Valtteri Bottas sekä mahdollisesti Jules Bianchi, mikäli hän saa tahtonsa läpi Force Indialla. Minusta parhaat mahdollisuudet ovat viimeisillä kolmella: Gutierrez, Bottas ja Bianchi, Kravitz listasi.
– Ferrari on nähnyt Julesissa jotain, mistä he pitävät ja hän on ollut nopea kaikissa sarjoissa, joissa hän on ikinä kilpaillut, vaikkakaan hän ei ole voittanut mestaruutta sitten F3 Eurosarjan vuonna 2009.
– Aina kun olen haastatellut häntä, hän on vaikuttanut hieman hermostuneelta ja etäiseltä, mutta se saattaa vain johtua siitä, että hän ei ole pitänyt kysymyksistäni!
Sauber- ja Williams-tulokkaat Kravitz nimesi suoraan voittajamateriaaliksi ja valitsi näistä vielä erikseen jälkimmäisen.
– Minulla on korkeat odotukset kuitenkin Gutierreziin ja Bottakseen. Jos he kykenevät kestämään formula ykkösten paineet, uskon molempien olevan riittävän nopeita ja tasaisia voittaakseen oikeassa autossa. Mutta vastatakseni kysymykseesi, sanon Bottas.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”