Jenson Button lyttää kritiikin – "Se ei ole nurisemista"

Jenson Button on ollut kritiikin kohteena kotimaassaan viimeaikoina heikentyneiden tulosten ansiosta. Erityisesti Buttonin vaikeudet saada autoaan mieleiseensä balanssiin on aiheuttanut välillä hieman ilkeääkin vitsailua aiheesta.
McLaren-kuski itse lyttää kritiikin sanomalla, että kuljettajille maksetaan valittamisesta.
– Se ei ole nurisemista. Ihmiset sanovat, että “hän vinkuu aina”. Et vingu, jos valitat yliohjautumisesta, aliohjautumisesta tai muusta ongelmasta. Siinä on kyse parantamisesta seuraavaa stinttiä varten, Button sanoi The Sun -lehdelle.
– Varikkopysähdyksellä voi nostaa rengaspaineita, voi lisätä etusiipeä ja kun lähdet radalle, tilanteen pitäisi olla parempi. Siinä on kyse auton kehittämisestä kisan aikana. Sitä kuljettajat tekevät.
– Jos ajat ympyrää, etkä sano mitään kisan aikana, teet jotain väärin, Button muistuttaa.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Ihme ettei kulkenut! Max Verstappenin auton pohjasta löytyi valtavan kokoinen osa toisesta autosta – katso kuva
- F1-talli joutui turvautumaan psykologin apuun ongelmakuljettajan kanssa
- Yllätyskäänne! Rasistisen möläytyksen päästänyt kuski saakin jatkaa Red Bullilla: “Kaikki ansaitsevat toisen mahdollisuuden”
- Karu kuva Silverstonen radasta kertoo Guanyu Zhoun kolarista enemmän kuin tuhat sanaa
- Britannian GP:n topit ja flopit: “He ovat olleet hiljainen yllättäjä”
- F1-auto paiskautui vain metrien päähän faneista – hurjat videot leviävät maailmalla
- Huomasitko tätä: Britannian GP:ssä nähtiin pelottava tilanne – hurja kolari saattoi pelastaa ihmishenkiä
- Charles Leclerciltä vahvoja sanoja tallilleen menetetyn voiton jälkeen – ”Nauttikaa te tästä voitosta”
- Ferrari-pomo selitti heidän taktista munaustaan – tuplapysähdys liian suuri riski