Jälleen hurja hinnankorotus Suomessa – ”Teihin nähden Carunakin on täysi harrastelija”

Jo kolmenkymmenen vuoden ajan formula yksi -lähetyksiä Suomessa näyttänyt MTV on aiheuttanut hinnoittelupolitiikallaan paljon keskustelua F1-fanien keskuudessa.
Yksinoikeudella Suomessa F1-lähetykset näyttävä MTV tarjoaa katsojille mahdollisuuden seurata Kimi Räikkösen, Valtteri Bottaksen ja kumppaneiden suorituksia niin television puolella kuin myös Katsomo-nettipalvelussaan.
Paljon keskustelua on herättänyt MTV:n toiminta Katsomo-paketin hinnoittelun suhteen. Tänä vuonna faneille ei olla enää tarjoamassa mahdollisuutta ostaa pelkästään F1-katseluoikeutta, vaan formulat nähdäkseen kuluttajan täytyy ostaa MTV Total Sport -paketti, johon sisältyy myös kanavan muu urheilutarjonta.
Vain formuloista kiinnostuneille tämä on kuin kylmä suihku. Katsomo-paketin hinta on noussut muutenkin viimeisten vuosien aikana, mutta täksi kaudeksi hinnankorotus olisi jo jättimäinen.
Vielä viime vuonna formuloita pääsi seuraamaan Katsomosta sadan euron hintaan (99,95€), mutta nyt jo pelkästään maaliskuusta marraskuuhun ajettavasta F1-kaudesta joutuisi maksamaan enemmän. Kun erillistä F1-mahdollisuutta ei enää ole, maksaisi F1-kausi 24,95 euroa kuukaudessa.
– Aiotte siis nostaa hintaa koko kaudesta 99,95 -> 199,60, 100%!! Teihin nähden Carunakin on täysi harrastelija ja sitten vielä ihmetellään miksi kansa katsoo ilmaisia nettistreameja, kuului erään vihaisen F1-fanin palaute MTV F1:n Facebook-sivuilla.
Asiasta on keskusteltu kiivaasti myös Twitterissä ja internetin keskustelupalstoilla. Hinnankorotusta ihmetellään, sillä MTV on menettämässä tuoteperheestään jääkiekon MM-kisat sekä Valioliigan. Täksi kaudeksi tuotepaketista hävisi jo jalkapallon Mestarien liiga.
Ja on pakko maksaa muustakin urheilusta vaikkei kiinnosta yhtään.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu
- Taas uusi tallikaveriehdokas Valtteri Bottakselle
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”