Ferrari lupaa vauhtia ensi viikolla – ”Se tulee olemaan seuraava askel”
Kuva: Getty Images
Ferrarin apulaispääsuunnitelija Simone Resta sanoo, että Scuderia ei ole vielä yrittänytkään kokeilla auton rajoja kun kautta edeltäviä testejä on ajettu hieman alle puolet.
Insinööri kertoo, että F14 T -autoa tullaan päivittämään ensi viikolla, jolloin talven viimeiset testit starttaavat Lähi-Idässä. Tällöin voidaan myös nähdä nykyistä selvästi parempia aikoja.
– Se tulee olemaan seuraava askel. Tällä hetkellä me vain kokoamme kilometrejä, Resta sanoi.
– Viimeiset päivitykset Australian GP:tä silmällä pitäen saapuvat Bahrainin toiseen testirupeamaan, jolloin alamme myös puristaa suorituskykyä irti autosta.
Ferrari on panostanut sääntömuutosten aikakauteen ja Resta odottaa siltä paljon, mutta ei anna vielä lupauksia menestyksestä.
– Se tosiasia, että voimanlähde piti vaihtaa, tarjosi tilaisuuden muuttaa koko pakettia, jonka kanssa olemmekin työskennelleet todella kovaa ja johon olemme sijoittaneet paljon, hän sanoi.
– Mutta parasta on kuitenkin olla lankeamatta ylimielisyyden syntiin uskoen, että meillä on etu.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Rallin MM-taistelu voi saada ison käänteen – kauden päätöskisa vaakalaudalla
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Sami Pajari ajoi Suomen MM-rallin voittoon – katso tulokset
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin