Belgian F1-kisan joukkokolarin syypää kommentoi ankaraa rangaistustaan
Kuva: Getty Images
Kymmenen lähtöruudun tulevaan Monzan osakilpailuun saanut Belgian GP:n joukkokolarin aiheuttaja Nico Hülkenberg hyväksyi rangaistuksensa ryhdikkäästi.
Jokaiseen F1-kolariin löytyy aina jokin syyllinen, oli kyseessä sitten tekninen kisa tai kuljettajan ajovirhe. Belgian GP:n starttirytäkässä syyllinen oli varsin ilmeinen, eikä mies pakoillut vastuutaan.
Renaultin saksalaiskuljettaja Hülkenberg arvioi jarrutuksensa ajoituksen väärin heti Span osakilpailun ensimmäisessä mutkassa ja päätyi polkaisemaan autonsa jarrut lukkoon.
Etupyörät lukkiutuivat heti ja Hülkenberg liukui suoraan päin Fernando Alonsoa, joka sinkosi törmäyksen voimasta hurjaan ilmalentoon laskeutuen osittain Sauberin Charles Leclercin auton päälle.
Rajussa onnettomuudessa ei kuitenkaan kärsitty henkilövahinkoja, vaikka F1-pilottien autot ottivatkin varsin ikäviä vahinkoja.
Kolari pilasi myös Ferrarin Kimi Räikkösen kisan, joka kärsi sivullisena uhrina mittavia vaurioita autonsa pohjaan, siipeen ja renkaaseen. Ferrari-tähti joutui keskeyttämään vain kierrosta Hülkenbergia, Leclerciä ja Alonsoa myöhemmin.
Saksalainen sai tuntuvat sanktiot kalliiksi tulleesta tällistään. Tuomaristo langetti miehelle kymmenen lähtöruudun rangaistuksen ensi viikonlopun Monzan osakilpailuun.
Lisäksi Renault-kuski sai superlisenssiinsä kaksi rangaistuspistettä. Vaikka tuomio oli ankara, ei katuvainen Hülkenberg protestoinut kohtaloaan.
– Minä vain oikeastaan arvioin pidon tason väärin. Se oli karua jälkeä. Ei näyttänyt hyvältä. Se oli minun vikani ja virheeni. Kaikki meni aika pahasti pieleen tänään. Hyväksyn sen ja siirryn eteenpäin, saksalainen huokaisi Sky Sportsin haastattelussa.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kalle Rovanperän ex-kartturi Jonne Halttunen löysi uusia töitä
- Kaikki driftingin SM-sarjasta 2026
- IS: Manageri laukoi suorat sanat Kalle Rovanperän tilanteesta: ”Täysin mahdotonta”
- Kalle Rovanperän formuladebyytti päättyi joukkokolariin
- Kalle Rovanperä ajoi ensimmäiset formulakisansa – asiantuntija vaikuttui: ”Valtava petraus”
- Brutaali arvio: näin Valtteri Bottaksen uudelle tallille käy
- Kalle Rovanperän tulikaste lähestyy – tällaisen tavoitteen suomalainen linjasi
- Jari Matti Latvala VM:lle: Esapekka Lappi -uutinen sai leuan loksahtamaan
- Rakentuva yhteistyö – Esapekka Lappi ja Enni Mälkönen hakevat vastauksia MM-ralleista
- Toni Vilander kertoo, mitä Super Formula -sarja vaatii Rovanperältä – ”Siinä pitää olla maltillinen”
- Kalle Rovanperä ajoi ensimmäiset formulakisansa – asiantuntija vaikuttui: ”Valtava petraus”
- IS: Manageri laukoi suorat sanat Kalle Rovanperän tilanteesta: ”Täysin mahdotonta”
- Kalle Rovanperä pääsi irti formuloissa – näin suomalaiselle kävi testeissä
- Jari Matti Latvala VM:lle: Esapekka Lappi -uutinen sai leuan loksahtamaan
- Kalle Rovanperän formuladebyytti päättyi joukkokolariin
- Brutaali arvio: näin Valtteri Bottaksen uudelle tallille käy
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys
- Kalle Rovanperän tulikaste lähestyy – tällaisen tavoitteen suomalainen linjasi