Ex-mestari uskoo formula ykkösten ja sähköformuloiden sopuisaan yhteiseloon
Kuva: Getty Images
Kaksinkertainen formula ykkösten maailmanmestari Emerson Fittipaldi uskoo moottoriurheilumaailmassa riittävän tilaa sekä formula ykkösille että sähköautosarja Formule E:lle.
Formula E -kausi huipentuu tänään jännittävässä tilanteessa, ja sarja onkin kerännyt paljon kehuja niin yleisöltä kuin moottoriurheilumaailman sisäpiiriläisiltä. Kiivaimmat suut ovat uhanneet sähköformuloiden jopa syrjäyttävän kuninkuusluokan hierarkiassa, mutta Fittipaldi rauhoittelee kovimpia puheita.
– Mielestäni sekä Formula E että F1 voivat olla olemassa samaan aikaan. F1 tulee aina olemaan F1, mutta nyt tarjolla on myös vaihtoehto teineille ja nuoremmille katsojille, brassimestari kertoo motorsport.comin mukaan.
Fittipaldi pitää Formula E:n ideasta, jossa kilpailut tuodaan lähelle yleisöä, suurten kaupunkien keskustoihin.
– Se on hyvä asia tulevaisuuden ja seuraavien sukupolvien kannalta. Autojen tuominen ydinkeskustoihin tavoittaa lajille myös uutta yleisöä, Fittipaldi kehaisee.
LUE MYÖS:
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki