Tuukka Taposen Monacon GP -viikonlopusta F3-luokassa ei jäänyt oikeastaan mitään käteen.

Taponen starttasi vasta ruudusta 11, sillä sprinttikilpailun kolaroinnin seurauksena suomalaiselle lätkäistiin viiden lähtöruudun rangaistus.

Tällä kertaa lähtö sujui onnistuneesti ja MP Motorsportin kuljettaja nousi heti pykälän ylöspäin kiinni pistesijoihin.

Tälläkään kertaa leikki ei valitettavasti kauaa kestänyt, kun avauskierroksen lopussa kaiteet kolisivat. Puolalaiskuljettaja Maciej Gładysz tunki turhan optimistisesti Taposen rinnalle La Rascasse -mutkaan tultaessa ja puski suomalaisen ulos kisasta.

Formula 3

@Formula3
LAP 1 / 27

🟡 SAFETY CAR 🟡

Tuukka Taponen's Monaco weekend comes to end as he's in the barrier at Rascasse after contact with Maciej Gladysz 😔

#F3 #MonacoGP

Eilinen tilanne meni Taposen piikkiin, mutta tänään ei syyttävällä sormella voi Ferrari-akatemian kuskia osoittaa. Monacon GP -viikonlopun voi Taposen osalta unohtaa kokonaan ja keskittyä huipputulokseen seuraavana kalenterissa tulevaan Espanjan Barcelonaan. Ainakin kyseisellä radalla MP Motorsport oli testeissä hyvässä vauhdissa.

LUE MYÖS: Tuukka Taposen F1-unelman ratkaisuhetket käsillä: ”Tulokset tulevat kyllä”

LUE LISÄÄ