Iso uutinen Ferrarilta – tähtikuskille monivuotinen jatkosopimus
Ferrarin F1-talli julkisti keskiviikkona Charles Leclercin jatkavan punaisissa väreissä tulevinakin kausina.
Sopimuksen pituudesta ei tihkunut vielä tarkempia tietoja, mutta italialaistalli kertoi monacolaisen jatkavan Maranellossa pitkään monivuotisen jatkopahvin myötä.
Leclerc on ajanut Ferrarilla jo kaudesta 2019 saakka ja nauttii etenkin Ferrari-fanien keskuudessa suurta arvostusta, sillä 28-vuotias on italialaistallin oman akatemian kuskituotos.
– En voisi olla onnellisempi jatkessani tätä matkaa Ferrarin kanssa. Tämä on aina ollut paljon enemmän kuin vain pelkkä talli minulle, fiilistelee monacolainen tiedotteessa.
– Tätä tallia olen aina rakastanut ja unelmoinut olevani osa sitä lapsesta saakka. Kaikkien näiden vuosien jälkeen siitä on tullut toinen perheeni.
Julkistuksen ajankohta lienee sopiva, sillä Leclercillä on tulevana viikonloppuna jälleen edessään kotikilpailu Monacon katuradalla. Ferraria on ennakoitu Mercedeksen suurimmaksi haastajaksi, sillä italialaistallin kilpurin vahvuudet ovat olleet alkukaudesta hitaissa mutkissa. Leclerc onnistui voittamaan kotikilpailunsa kaudella 2024.
Spekulaatiot Leclercin kyllästymisestä Ferrarin vuosi vuodelta tapahtuneisiin epäonnistumisiin voidaan lopettaa ainakin hetkeksi. Tapausta käsiteltiin lyhyesti myös SuomiF1 Podcastissa, jossa uskottiin monacolaisen kaasuttelevan jopa koko uransa Ferrarin väreissä.
LUE LISÄÄ
- Mercedes ilmoittautui paalutaistoon – Cadillacilla uskomaton vikasuma
- Surkeus! Tuukka Taposen kilpailu välittömästi ohi
- Ferrarilta huolestuttava ilmoitus – tallipäällikkö sivuun: ”Toivotamme pikaista paranemista”
- Ferrarin vakuuttavat otteet jatkuivat – hallitseva mestari isoissa ongelmissa
- Lando Norris ja Charles Leclerc rikkoivat sääntöjä – talleille sanktiot
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- F1-sarja pauhasi kasinokaupunkiin jäädäkseen – pitkä jatkosopimus
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa