Alfa Romeolla selkeä tavoite loppukauteen – ”Meidän täytyy varmistaa, ettei hän saa pisteitä”
Kuva: Getty Images
Alfa Romeon ratatoimien pääinsinööri Xevi Pujolar kertoo heidän tallinsa tavoitteen loppukauteen.
Sveitsiläistiimillä on viime kauden tapaan ollut suuria vaikeuksia saavuttaa MM-pisteitä ja tähän mennessä heidän kuljettajansa Kimi Räikkönen sekä Antonio Giovinazzi ovat onnistuneet tuomaan vain pisteet mieheen.
Valmistajien pisteissä Alfa Romeo pitää tällä hetkellä kahdeksatta sijaa, mutta paine takaa tuntuu koko ajan kasvavan, sillä vakuuttavia aika-ajoja viime aikoina Williamsilla ajaneen George Russellin pistesijat saattavat olla vain ajan kysymys.
Pujolar kertookin heidän päätavoitteensa olevan tällä hetkellä yrittää estää Russellin pisteiden saavuttaminen.
– Meillä pitäisi olla enemmän etumatkaa, mutta päätavoitteemme on tällä hetkellä kontrolloida tilannetta valmistajien pisteitä ajatellen, sanoi Pujolar.
– Tietysti meidän tavoitteemme on aina saavuttaa itse pisteitä, mutta samalla yrittää varmistaa se, ettei Russell saa niitä.
Pujolarin kommentit eivät tee kunniaa Williamsin toiselle kuljettajalle Nicholas Latifille, joka ei ole tälläkään kaudella pystynyt tarjoamaan minkäänlaista haastetta nuorelle brittitallikaverilleen.
Alfa Romeon kuljettajista suomalaiskonkari Räikkönen on tällä kaudella ollut aika-ajoissa vaikeuksissa tallikaveriinsa verrattuna. Kauden kymmenessä ajetussa aika-ajoissa ”Jäämies” on jäänyt ensimmäiseen osioon kuusi kertaa, siinä missä tallikaveri Giovinazzi kahdesti.
Molemmilla on vain yksi piste kasassa ja pistetaulukossa suomalainen on italialaista kuitenkin edellä sijoituttuaan kahdesti sijalle 11.
– Kisavauhdissa molemmat ovat aika vahvoja ja aika-ajoissa on todella tiukkaa. Kimi monesti vain missaa sen täpärästi, sanoi espanjalaisinsinööri.
– Tietysti tavoitteemme on aina saada molemmat autot aika-ajojen toiseen osioon ja sprinttikilpailun jälkeen molemmat olivat Q2-sijoilla (10-15).
Espanjalainen jakaa kunniaa kuljettajilleen, sillä molemmat ovat alkukauden aikana onnistunut monesti nostamaan sijoituksiaan avauskierroksella. Etenkin vanhalta mestarilta on nähty mahtavia ensimmäisiä kierroksia tällä kaudella.
– Molemmat kuljettajamme ovat keskiarvollisesti nostaneet sijoituksiaan avauskierroksella. Jos jotain, niin ainakin olemme olleet hyviä siinä ja Kimi saattaa olla jopa yksi parhaista, hehkutti Pujolar.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottas reagoi Cadillacin yllätysratkaisuun – ”Todella harmillista”
- Max Verstappen paljasti rajun ulosajonsa syyn – ”Oli vielä liian aikaista”
- Lewis Hamilton antoi palaa tiimiradiossa – nyt tallipäällikkö vastasi kritiikkiin
- Suomalaiskuski nappasi historiallisen mestaruuden – ”Onhan tämä todella kova juttu”
- Teemu Suninen näkee itsensä jälleen MM-huipulla – ”Näytöt on annettu”
- Valtteri Bottas joutui taas keskeyttämään – paljasti syyn
- Lando Norrisista Hollannin kuningas – Max Verstappen rajusti ulos avauskierroksella
- Ott Tänak tekee yllätyspaluun – hyppää Toyotan rattiin
- Max Verstappen rajusti ulos Hollannin GP:ssä – punaiset liput
- Yksi puhelu muutti Janni Hussin elämän neljä vuotta sitten – ”Vei koko kehon ja sielun”
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- Valtteri Bottas reagoi Cadillacin yllätysratkaisuun – ”Todella harmillista”
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Valtteri Bottas joutui taas keskeyttämään – paljasti syyn
- Lewis Hamilton antoi palaa tiimiradiossa – nyt tallipäällikkö vastasi kritiikkiin
- Kimi Antonelli vahvistaa: Lähtöruuturangaistus kotikilpailuun
- F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
- Max Verstappen paljasti rajun ulosajonsa syyn – ”Oli vielä liian aikaista”
- Lando Norris nappasi paalupaikan Hollannissa – Valtteri Bottas jälleen tallikaveria vikkelämpi
- Hondalle jälleen kurat niskaan – Fernando Alonso paljasti oudon ongelman