TOP5: Michael Schumacherin upeimmat voitot: ”Varmaankin itse Jumala asettui Schumin puolelle”
Kuva: Getty Images
Michael Schumacher ajoi F1-urallaan kaikkiaan 91 GP-voittoa. Varsinkin Ferrarin kultakaudellaan voittokaava oli musertavan tuttu: paalulta kärkeen ja kisaa dominoiden ruutulipulle ykkösenä.
Joskus kisan hallitsiminen jo aivan alusta ei onnistunut, mutta se ei huippukuntoista Schumacheria pahemmin haitannut. Hän pystyi voittamaan hurjan määrän sekunteja erityisesti varikkkokäyntejä edeltäneillä ja sitä seuranneilla kierroksilla. Taktisen nerokkuuteensa lisäksi saksalainen hallitsi myös radalla ohittamisen tarpeen niin vaatiessa.
On totta, että Schumacher voitti lukuisia osakilpailuja kiistanalaisesti, mutta se ei himmennä lainkaan hänen uransa parhaimpien ajojen sädekehää.
SuomiF1-sivusto niputtikin muutaman Schumin upeimman ajosuorituksen TOP-listaan.
Ulkopuolelle jäi hirmuinen kasa huippusuorituksia. Kunniamaininnat täytyy jakaa seuraaville kisoille:
– 1994 Espanja: Schumacher toi Benettoninsa ruutulipulle toisena, vaikka hänen autossaan toimi valtaosan kisasta vain yksi vaihde. Kierrosajat pysyivät silti hyvinä.
– Malesia 1999: Sairaslomalta palannut saksalainen oli sekuntikaupalla muita nopeampi kaikkien aikojen ensimmäisessä Malesian GP- viikonlopussa. Schumi päästi kuitenkin mestaruudesta taistelleen tallikaverinsa Eddie Irvinen edelleen kilpailussa.
– 1997 Belgia: Yhtä dominoivaa sadekelin taituruutta kuin listan viidenneksi yltäneessä suorituksessa. Schumacher oli pysäyttämätön, ja hän johti kilpailua massiivisella 40 sekunnilla vain parin ajetun kierroksen jälkeen! Erityismaininta yhtä vakuuttavasta suorituksesta myös Espanjan GP:lle vuosimallia 1996.
LUE MYÖS:
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?