F1-tallissa odotellaan jo ensi kautta: ”Olemme siirtyneet kihlauksesta avioliittoon”

Ensi kaudella Renault’n tehdastallin riveissä kilpaileva Pastor Maldonado odottaa tulevaa kautta jo innolla.
Venezuelalaiskuljettaja on ajanut Renault’ksi muuttuvalla Lotus-autolla viime kaudesta lähtien. Talousongelmat ovat vaikeuttaneet tallin toimintaa, mutta Maldonado uskoo taloudellisen puolen vahvistuesssa parempaa olevan jatkossa luvassa..
– Odotan innolla tämän hankkeen etenemistä. Olen työskennellyt aiemminkin Renault’n kanssa ja tiedän heidän olevan todellisia kilpailijoita, Maldonado hehkuttaa Autosportille.
Nykyinen Lotus oli jo kausilla 2002-2009 Renault’n tehdastalli F1-sarjassa, joten Enstonessa majaileva tiimi tietää kuinka ranskalaismerkin kanssa hankitaan menestystä. Maldonado tiedostaa myös tämän.
– Toivottavasti edessä päin on hyviä asioita.
Myös tallin apulaisjohtaja Federico Gastaldi on innoissaan uusvanhan yhteistyön alkamisesta.
– Olemme nyt siirtyneet kihlauksesta avioliittoon, hän vitsailee.
– Aiempi menneisyytemme tekee tästä yhteistyöstä mielenkiintoisen. Se on myös hyväksi lajille, sillä tämä liitto näyttää sen, että Renault haluaa vahvistaa rooliaan F1-sarjassa, Gastaldi toteaa.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Onko Lewis Hamilton menettämässä otteensa Mercedeksellä – George Russellille valittiin paremmat säädöt Jeddassa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Max Verstappenin kiukuttelu ihmetyttää – ”Häipyi nopeasti ja jätti tiimipalaverin väliin”
- Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- Sebastien Ogier jälleen Meksikon kuningas – Hyundai himmensi Toyotan juhlia, Kalle Rovanperä neljäs
- Fernando Alonson juhlat ennenaikaisia – aikarangaistus pudottaa konkarin palkintopallilta
- Sergio Perez Jeddan osakilpailun voittoon – Valtteri Bottakselle Alfa Romeo -uran surkein kilpailu
- Mitä ihmettä Valtteri Bottakselle tapahtuu Jeddassa – suomalaisella käynnissä yksi uran heikoimmista ajoista
- Toto Wolffilta suora viesti Lewis Hamiltonille – ”Sitten hänen täytyy etsiä töitä jostain muualta”
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- F1-sisäpiiritoimittaja paljastaa: Tämä F1-kuski ei ole suuressa suosiossa muiden kilpailijoiden keskuudessa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Kalle Rovanperä koki kovia Meksikon MM-rallissa – ”Ei tuntunut kovin hyvältä”
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- EK11: Meksikon rallia johtanut Esapekka Lappi törmäsi pylvääseen – erikoiskoe keskeytettiin
- Lewis Hamilton menettää yllättäen läheisen kolleegansa usean vuoden yhteistyön jälkeen – ”Kiitos kaikesta”
- EK3: MM-rallissa hurjaa draamaa! Ott Tänak isoissa ongelmissa – Esapekka Lappi kärjessä