Ongelmallisen formulalupauksen raju päätös: F1-paikka tai ura loppuu
Kuva: Red Bull Content Pool
Brittiläinen formulalupaus Dan Ticktum linjaa F1:n uransa ainoaksi tavoitteeksi. Jos mies ei muutaman vuoden sisällä saa näyttöpaikkaa kuninkuusluokasta, hän kertoo päättävänsä uransa.
Ticktumin F1-haaveet saivat kovan kolauksen, kun hänet pudotettiin kesken tämän kauden Red Bullin junioriohjelmasta. Brittikuskin suoritukset Japanin Super Formula -sarjassa ei vakuuttanut Helmut Markoa.
20-vuotiaan tulevaisuudessa näkyy kuitenkin valoa, sillä häntä on yhdistetty Damsille Formula 2 -sarjaan ensi kaudeksi.
– Olemme järjestelleet jotain, mutta en voi kertoa asiasta tarkemmin, Ticktum kertoo Motorsportille.
– F1 on lopullinen tavoitteeni. Jos en pääse F1:een, minä luultavasti rehellisesti sanoen unohdan moottoriurheilun. Ellen saa erittäin hyvää sopimusta muualta.
Ticktum nousi kohuotsikoihin kaudella 2015, kun hän ohitti turva-auton aikana useita autoja voidakseen kolaroida tahallisesti kilpakumppaninsa kanssa. Brittikuski sai FIA:lta tempauksestaan tuolloin vuoden kilpailukiellon.
LUE MYÖS:
- Monacossa mieletön paalutaisto – George Russell varjojen mailla
- Mercedes ilmoittautui paalutaistoon – Cadillacilla uskomaton vikasuma
- Surkeus! Tuukka Taposen kilpailu välittömästi ohi
- Ferrarilta huolestuttava ilmoitus – tallipäällikkö sivuun: ”Toivotamme pikaista paranemista”
- Ferrarin vakuuttavat otteet jatkuivat – hallitseva mestari isoissa ongelmissa
- Lando Norris ja Charles Leclerc rikkoivat sääntöjä – talleille sanktiot
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola