Haas-kuljettaja kritisoi F1:n sääntöviidakkoa – ”Heidän pitäisi antaa meidän taistella radalla”

Haas-kuljettaja Kevin Magnussen on tällä kaudella useamman kuljettajan kanssa napit vastakkain radalla käytyjen taistelujen seurauksena.
Sarjan kuljettajista Nico Hülkenberg ja Fernando Alonso ovat kritisoineet julkisesti tanskalaisen häikäilemätöntä ajotyyliä.
Magnussen ei piittaa kritiikistä ja toteaa, että F1:n toimitsijat ja FIA puuttuvat liikaa itse kilvanajoon.
– Ihmisille ei pitäisi välittää kuvaa, jonka mukaan moottoritiellä ajaminen on meidän työtä vaarallisempaa. Meillä on liikaa sääntöjä radalla. On selvää, että tarvitsemme joitain sääntöjä mutta jokaista liikettä ei tarvitse kyseenalaistaa ja tutkia, Magnussen totesi F1i.comin mukaan.
– On selvää, että toisen työntäminen ulos radalta suoralla on kiellettyä. Joukossa on kuitenkin paljon sääntöjä, joissa ei ole mitään järkeä. Heidän (FIA) pitäisi antaa meidän taistella radalla.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Kuskiruletti jatkaa pyörimistään – myös Williamsin suunnitelmat menivät pieleen
- F1-kuskien tulotiedot julki – Valtteri Bottas nauttii jättipalkkaa Alfa Romeolla
- Valtteri Bottakselta kova paljastus Williams-vuosistaan
- McLaren-hylkiö Formula E -mestariksi
- Valtteri Bottas tähtää korkealle kesätauon jälkeen – tallin odotukset ovat turhan konservatiivisia