F1-osakilpailuyhtiöt lisäävät yhteistyötään toukokuussa perustetun yhdistyksen (Formula One Promoters Association, FOPA) alaisuudessa, kertoo The Independent.

– Meiltä on historiallisesti puuttunut yhteinen ääni ja yhdistys antaa meille mahdollisuuden siihen. On monia yhteisesti kiinnostavia seikkoja ja tärkeää, että ne tuodaan esiin, sanoi Silverstonen ratayhtiön hallituksen puheenjohtaja Neil England sanomalehdelle.

Toimittaja Christian Sylt uskoo syynä yhdistyksen perustamiselle olevan neuvottelut uudesta Concorde-sopimuksesta, joka määrittelee muun muassa tulonjaon sarjassa.

Nykyinen sopimus umpeutuu tänä vuonna ja vaikkakin pääosa talleista on jo allekirjoittanut uuden sopimuksen, ainakin Mercedeksen tiedetään yhä vaativan Bernie Ecclestonelta parempia ehtoja. Myös FIA:n puumerkki puuttuu yhä paperista.

Riitaa aiheuttanee F1-sarjan todennäköinen, mutta uusimpien raporttien mukaan ainakin joillakin kuukausilla lykättävä pörssilistautuminen.