Ferrarin Charles Leclerc on saanut kolmen lähtöruudun rangaistuksen Itävallan sprinttitapahtumaan lauantaina.

Monacolainen todettiin syylliseksi McLaren-kuski Oscar Piastrin estelystä sprintti aika-ajojen ensimmäisessä osiossa. Leclerc putoaa näin ollen kuudennesta ruudusta yhdeksänneksi.

FIA:n mukaan Leclercin rangaistus pätee vain sprinttitapahtumiin. Näin ollen jos monacolainen ei osallistu illan sprinttiin, niin siirtyy rangaistus seuraavaan vastaavaan kilpailuun. Itse sunnuntain GP:seen rangaistus ei vaikuta.

F1-kansa kyseenalaistaa tuomiota, sillä eilen samanlaisesta tilanteesta tutkinnassa ollut Max Verstappen ei saanut rangaistusta omasta estelystään. Tuomariston mukaan väistötöihin joutunut Kevin Magnussen ei joutunut tekemään suurta liikettä ohittaessaan hallitsevan maailmanmestarin.

LUE MYÖS: