Jenson Button: ”Mercedes on saanut etua säännöistä”
Kuva: Getty Images
McLarenin Jenson Button pohtii Mercedeksen ylivoimaa. Sitä on varmasti pohtinut moni muukin.
Buttonilla ei ole valmista selitystä tarjolla.
– En todellakaan tiedä, miksi he ovat niin kovia. Jos me tietäisimme, olisimme kaikki yhtä hyviä, Button sanoo Autosportille.
– Heidän tiimissään on erittäin lahjakkaita ihmisiä ja todennäköisesti he saavat etua myös säännöistä.
Ensi kaudella moni asia muuttuu, kun säännöt menevät täysremonttiin.
– Olisiko heidät tavoitettavissa ensi vuonna? Ehkä. Mahdollisesti. Mielestäni heidän moottorinsa ei ole sen parempi kuin Ferrarillakaan, mutta heidän kokonaispakettinsa on todella vahva. Auto itsessään on erinomainen.
– Pelkkää moottoria ei voi tosiaankaan pitää syynä menestykseen, koska muitakin talleja ajaa samoilla moottoreilla. Eivätkä he pääse läheskään yhtä kovaa.
– Ensi kaudesta on todella hankala sanoa, kuka tulee olemaan missäkin. Sen uskaltaa veikata, että Mercedes, Red Bull ja Ferrari ovat kovia ensi kaudellakin. Toivottavasti McLaren on taistelemassa heidän kanssaan kärkitiloista, Button toivoo.
– Olemme kehittyneet hienosti ja meillä on osaavaa väkeä, joten sanon kyllä. Olemme kärjessä ensi kaudella.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin