Sainz huolissaan McLarenista: ”He tuntuvat kehittyvän koko ajan”
Kuva: Getty Images
Carlos Sainz myöntää, että häntä huolestuttaa McLarenin kehittyminen. Toro Rosso joutuu tappelemaan tosissaan valmistajien MM-sarjan kuudennesta sijasta.
Unkarissa McLarenin Fernando Alonso oli seitsemäs, juuri Sainzin edellä. McLaren on kutistanut pistekaulan jo seitsemään ennen viikonlopun Saksan GP:tä.
– Hyvä tietysti, että pysyin Alonson vauhdissa Unkarissa. Hän meni kuitenkin startissa ohi ja kontrolloi tilannetta aika helposti, oli hankala päästä paria sekuntia lähemmäs, Sainz sanoo Read Motorsport -sivustolla.
– Unkari sopi meille aika hyvin, mutta silti McLaren oli kova. Se on aika huolestuttavaa, kun vielä puolet kaudesta on ajamatta. He tuntuvat kehittyvän koko ajan, Sainz pohti.
– Nyt on vain keskityttävä siihen, että olemme taas Saksassa heidän edellään. Hyvä tulos sieltä, niin on mukava lähteä kesätauolle. Saamme sinne päivityspaketin, joten uskon, että lisää vauhtia löytyy.
LUE MYÖS:
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Vahvistus: Esapekka Lappi tekee paluun rallin MM-sarjaan!
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin