Taktiikkanero Ross Brawn tekemässä paluun F1:siin?
Kuva: Getty Images
Ross Brawn kertoo, ettei hänen pöydällään ole tällä hetkellä korkean luokan tarjouksia, mutta sanoo ettei ”koskaan saa sanoa ei koskaan” mahdolliselle paluulleen F1:siin tulevaisuudessa.
Benettonin ja Ferrarin entinen tekninen johtaja, joka voitti myös 2009 mestaruuden omalla tallillaan Brawn GP:llä, ei ole työskennellyt F1:sissä lähdettyään Mercedekseltä vuonna 2013.
Formula 1:sten hallinnollisesta rakenteesta on tällä hetkellä paljon erimielisyyttä. Tämä kulminoitui erityisesti kuljettajien yhdistyksen avoimeen kirjeeseen aiemmin tällä kaudella. Brawn onkin nyt vahvasti ollut linkitettynä uusien teknisten säädösten päättäjän rooliin.
Brawn, joka on 61-vuotias, sanoo nauttineensa eläkepäivistään urheilun ulkopuolella, mutta kertoi samalla Sky Sportsille ettei sulje paluun mahdollisuutta pois. Häneltä kysyttiin mahdollisista korkean profiilin työtarjouksista F1:sten johtoon.
– Sillä tasolla ei. Koskaan ei saa sanoa ei, kun kyse on tuon kaltaisista asioista. Olen kuitenkin melko tyytyväinen siihen mitä teen tällä hetkellä ja vielä eteeni ei ole tullut mitään muuta, mistä olisin kiinnostunut tai motivoitunut, Brawn jutteli.
– Luonteelleni oli ominaista, että olin mukana 24/7. En ole varma haluanko olla enää mukana 24/7.
Samalla kun Brawnista on puhuttu ideaali kandidaattina F1:sten hallintoon muun muassa Christian Hornerin ja Jenson Buttonin toimesta, on viime kuukausina päästy sopimukseen ensi kauden aerodynaamisista säädöksistä. Bernie Ecclestone paljasti myös tänään, että hän etsii uutta mallia palkintokassalle taatakseen tasaisemman rahanjaon lajin tuotoista.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lando Norris Brasilian aika-ajojen ykkönen – Verstappen ja Hamilton kyykkäsivät pahasti
- Max Verstappenille surkea mahalasku aika-ajoissa – mestaruushaaveet murenivat?
- Brasilian sprintti päättyi kaameaan kolariin – McLaren oli tyriä Lando Norrisin voiton
- F1-sprintti keskeytyy hurjan kolarisuman seurauksena – MM-haastaja Oscar Piastri jälleen seinään
- IL: Jari Matti Latvala katkoo isoilta huhuilta siivet: ”En ole lähdössä”
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- HS: Kalle Rovanperä yllätti Valtteri Bottaksen – varoituksen sana rallin supertähdelle
- Tallia vastustaneelle F1-nuorukaiselle jatkosopimus
- Kalle Rovanperällä synkkä päivä – näin suomalainen kommentoi tilannettaan
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun