Lotuksen Romain Grosjean arvioi F1-kauden avauskisaa kiertelemättä. Ranskalainen jäi Australiassa kymmenenneksi Kimi Räikkösen voittaessa ja tuli lähes tallikaverinsa ohittamaksi kierroksella.

– Tallin kannalta on hienoa, että Kimi voitti. Minun osaltani tämä on katastrofi, Grosjean laukoi ranskalaiselle RMC Sportille.

– Auto ei toiminut ollenkaan, erityisesti kolmella ensimmäisellä stintillä. En tiedä mitä tapahtui.

– Ajoin maaliin ja kisa oli vaikea. Olin pisteillä, mikä oli tavoitteenakin. Suunnittelimme tuovamme kotiin enemmän kuin yhden, mutta sekin on jotain.

Grosjean myönsi tuloksen olleen hänelle turhauttava, mutta lisäsi myös, että tallikaverin tulos lupaa hyvää molemmille kuljettajille.

– Minulle henkilökohtaisesti tämä on toki turhauttavaa, mutta tallille ensimmäinen kisa on hyvä. Me otamme tämän.

– Jos asiat sujuivat Kimille, mutta eivät minulle, sille on selityksensä. Täytyy selvittää, että mikä se on ja hoitaa asia.